قیمت آسفالت کاری سال 1401

محاسبه قیمت آسفالت

محاسبه هزینه و قیمت آسفالت مستلزم اطلاعات زیادی میباشد که ما در این مقاله قصد داریم شما را با فرمول محاسبه قیمت آشنا کنیم. همانطور که می‌دانید، قیمت آسفالت با توجه به قیمت قیر ، یک مبلغ کاملا متغیر و نوسانی است. از عوامل دیگری که در تعیین قیمت آسفالت موثر هستند میشود به موارد زیر اشاره کرد :

 

 1. نوع آسفالت
 2. مساحت پروژه
 3. عملیات زیرسازی
راهسازی

قیمت آسفالت کاری در تهران و البرز

نوع آسفالت

توپکا 019

بیندررری ۰۱۲

آسفالت 06

هزینه زیرسازی

 کرایه حمل آسفالت : هر تن آسفالت 5۰ هزار تومان

لایه آسفالت

قیمت انواع آسفالت گرم

 •  گرم

آسفالت ها 3 دسته هستند یکی از انواع آن ها آسفالت گرم است که در دمای ۹۵ درجه تولید و اجرا میشود. آسفالت گرم به سه دسته تقسیم میشود:

 •  توپکا (رویه)

آخرین لایه آسفالت توپکا است، که بنام آسفالت بتنی معروف است. این آسفالت، با توجه به اینکه بطور مستقیم با بارهای وارده و عوامل جوی در ارتباط است اهمیت ویژه ای دارد هم از نظر کیفیت تولید و هم اجرا، تا بتواند بارهای وارد شده و اثرات محیطی از قبیل برف و باران و حرارت بالای خورشید در فصل تابستان را تحمل کرده و دچار آسیب و ترک خوردگی نشود.

 •  بیندر (آستر)

اولین لایه آسفالت که بین اساس قیری و لایه توپکا قرار می گیرد آسفالت بیندر (آستر) نام دارد، در صورتی که قشر قیر روی اساس سنگی اجرا نشده باشد مابین اساس سنگی و آسفالت توپکا قرار می گیرد .

 • لایه قیری

اولین لایه آسفالت،اساس قیری  می‌باشد، که بطور مستقیم روی قشراساس یا زیراساس قرار می گیرد. این لایه نسبت به لایه توپکا و بیندر دارای دانه بندی درشت تر و قیرکمتر می باشد.

 • ماسه آسفالت

نوعی آسفالت است که از اختلاط ماسه شکسته ، ماسه طبیعی و یا هر دو با قیر بدست می آید. که در ضخامت های مختلف (حداقل 15میلی متر) اجرا میشود. که از آن برای مسطح کردن و تعمیر آسفالت رویه استفاده میشود.

 •  متخلخل

آسفالت متخلخل از مخلوط قیر امولاسیون و ماسه شکسته در کارخانه آسفالت تولید شده و از آن میتوان به عنوان قشر جایگزین لایه اصلی رویه (توپکا) با ضخامت 25 تا 40 میلیمتر استفاده کرد.

جاده

هزینه زیرسازی 

هزینه زیرسازی آسفالت کاری بر اساس مراحل زیر سازی می باشد که زیر سازی خود شامل:

 

 • زیر اساس

  در این مرحله شن های درشت برای هدایت آب های نفوذی آسفالت به کنار جاده که بر اثر باران و برف بوجود می آیند ،ریخته میشوند.

 • اساس

  برای تسطیح پستی بلندی های بوجود آمده در لایه زیر اساس سنگدانه های ریز تر با حداکثر ضخامت 30 میلیمتر استفاده میشود.

 • زیرسازی اصلی

  اساس آسفالت کاری جاده ای که از مخلوط سنگدانه ریز و درشت استفاده میشود.ازین نوع زیر سازی برای آسفالت کاری محوطه سازی استفاده نمیشود.

 

هزینه عملیات زیرسازی 

هزینه عملیات زیر سازی بر اساس متر مکعب و متر مکعب محاسبه میشود.

 خاکبرداری                                   ‌متر مکعب                                  70 هزار تومان
 ‌ساب گرید                                   ‌متر مربع                                    60 هزار تومان
زیر اساس                                    ‌متر مربع                                    60هزار تومان
 اساس بیس  ‌                              متر مربع                                    60 هزار تومان
کامپکت سازی‌ و تسطیح  ‌               متر مربع                                     20هزار تومان

بیشتر بخوانیدهزینه هر مترمربع اسفالت خیابان

پرداخت آسفالت

قیرپاشی

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار دیگر در قیمت آسفالت کاری، نوع قیر پاشی میباشد، در این مرحله قیر امولاسیون با رعایت تمام نکات استاندارد بروی سطح مورد نظر پاشیده میشود  این مرحله، باید با دقت زیاد و طبق استاندارد اجرا شود. قیرپاشی به دو صورت مکانیزه و دستی در دو نوع قیرپاشی پریمکت و تک کت انجام میشود که قیمت متفاوتی دارند.در روش پریمکت (prime coat) قیر بروی مخلوط شن و ماسه یا بتن و در روش  تک کت (tack coat)  بر روی آسفالت قبلی صورت میگیرد. میزان مصرف قیر در روش پریم کت نسبت به روش تک کت 3 برابر است.

میزان مصرف قیر در هر تن آسفالت و محاسبه قیمت آسفالت

در کل به ازی هر تن آسفالت حدودا ۵۰ kg قیر مصرف می‌شود.وزن هر مترمکعب آسفالت تقریبا 2300 kg ، در نتیجه هر ۱۱۵۰ kg آسفالت، حدودا 56 kg قیر دارد،بنابراین در هر تن آسفالت 112 kg وجود دارد پس قیمت آسفالت رابطه مستقیم با مقدار قیر مصرفی دارد.

مطلب پیشنهادی : قیمت قیر

فهرست